Avrupa Birliği Kripto Para Piyasasını MiCA İle Yasal Zemine Taşıyor

Avrupa Birliği Kripto Para Piyasasını MiCA İle Yasal Zemine Taşıyor

AB, kripto para piyasasını regüle etmek için önemli adımlardan biri olan MiCA’yı oybirliği ile kabul etti. AB konseyinde alınan bu karar Kripto Varlık Piyasaları  (MiCA) düzenlemesi kripto piyasaları için yeni bir dönüm noktası niteliğinde. Yeni kripto kurallarını içeren bu paket salı günü  AB’nin 27 üye ülkesini temsil eden Avrupa Birliği Konseyi maliye bakanları tarafından imzalandı.

MiCA Nedir?

MiCA kripto para transferlerine yönelik yeni kara para aklama karşıtı önlemleri için bir yönetmeliktir. Önemi ise Avrupa Birliğini kripto lisanslamaya sahip dünyadaki ilk büyük yargı yetkisi haline getirdi. Ayrıca Avrupa Birliği kripto fon transferlerine ilişkin yeni kara para aklama karşıtı tedbirleri de kabul etti.

MiCA İle Ne Gibi Önlemler Geldi?

Önceden verilen mesajlarla MiCA’nın yakın zamanda yasalaşması tahmin ediliyordu. Yasalar üzerinde anlaşılması ile Bakanlar tarafından imzalanarak söz konusu yönetmelik kabul edildi. Peki MiCA cüzdan sağlayıcıları ve borsalar gibi kripto şirketlerine ne gibi yükümlülükler getiriyor?

MiCA’ya göre kripto borsalar, cüzdan sağlayıcıları ve kripto şirketleri Avrupa Birliği bloğunda faaliyet göstermek için bir lisans prosedürünü içeriyor. Ayrıca stablecoin şirketleri için uygun rezervlere sahip olma şartı getiriyor.

Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

MiCA’nın Avrupa Birliği resmi gazetesinde ayınlandıktan sonra 2024 yılında yürülüğe girmesi tahmin ediliyor. Ayrıca, maliye bakanları, salı günü vergi makamlarının insanların kripto varlıklarına ilişkin verileri paylaşmasına olanak tanıyacak yeni tedbirlere onaylarını resmileştirecekler.

 

 Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ