Bitcoin ETF’leri Resmi Onay Aldı: İşte İlk Detaylar

Bitcoin ETF’leri Resmi Onay Aldı: İşte İlk Detaylar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sonunda beklenen kararını verdi ve spot Bitcoin ETF’lerini resmen onayladı. Ancak bu kararın ardından Bitcoin fiyatlarında belirgin bir değişiklik yaşanmadı.

Gensler’in Açıklamaları ve Temkinli Tutumu

SEC Başkanı Gary Gensler, onayın ardından yaptığı resmi açıklamada, ETF’leri onaylamalarının Bitcoin’i otomatik olarak onayladıkları veya destekledikleri anlamına gelmediğini vurguladı. Ayrıca, Gensler, Bitcoin’in spekülatif ve volatil doğasıyla metal ETF’lerindeki endüstriyel kullanımlarını karşılaştırdı. Özellikle, Bitcoin’in yasa dışı faaliyetler için kullanılabilecek bir varlık olduğunu belirtti.

Crenshaw’ın Karşı Çıkışı ve Endişeleri

SEC’nin dört üyesinden biri olan Caroline Crenshaw, onay kararına muhalefet şerhi düşerek, kararın yatırımcıları koruma noktasında riskli bir adım olduğunu belirtti. Crenshaw, bu kararın yasal ve koruyucu bir hizmet sunma görevine uymadığını ifade etti.

ETF’lerin İşlem Başlangıcı

Onaylanan ETF’ler, yarından itibaren dünyanın önde gelen borsalarında işlem görmeye başlayacak. New York Borsası, Nasdaq ve CBOE gibi borsalarda Bitcoin ETF’leri aracılığıyla alınıp satılabilecek. Bu durum, Bitcoin’in 6 trilyon doları aşan pazardan daha fazla pay almasını sağlayacak.

Yatırım Tahminleri ve Beklentiler

Bitcoin ETF’lerine yönelik yapılan tahminlere göre, 2024 yılında toplam yatırımlar 100 milyar dolara kadar ulaşabilir. Bloomberg’in tahmini ise ilk günkü yatırım tutarının 4 milyar dolar olacağı yönünde. Bu büyük yatırımların, Bitcoin fiyatlarını önemli ölçüde artırabileceği değerlendiriliyor.

 Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ