Mehmet Şimşek’in Liderliğinde Merkez Bankası’ndan Ciddi Faiz Artışı Bekleniyor

Mehmet Şimşek’in Liderliğinde Merkez Bankası’ndan Ciddi Faiz Artışı Bekleniyor

Ankara kulislerinde Merkez Bankası’nın ciddi oranda faiz arttıracağı konuşuluyor. Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanacak faiz verisi için geri sayım başladı. İddalara göre 22 Haziran’da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısından ciddi oranda faiz artışı kararı çıkacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden zaferle ayrılmasının ardından, ekonomi yönetimi konusunda ciddi adımlar atacağına dair açıklamalar yapıldı. Bu kapsamda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası başkanlığına getirildi. Şimşek’in ilk hamlesi ise Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevini yürüten Hafize Gaye Erkan’ı başkan olarak ataması oldu.

Cumhurbaşkanı: Merkez Bankası’nın Atacağı Adımları Kabullendik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası ile atacağı adımları kabullendik” şeklinde bir açıklama yaptıktan sonra gözler perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.

Reuters Anketine Göre Beklenti Faizin %20 Civarına Çekileceği Yönünde

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin tahminine göre, PPK’nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı için medyan tahmini yüzde 20 ile 2019 ortasından bu yana en yüksek seviyeyi görebilir. AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler de politika faizinin 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e çekileceği tahmininde bulundu.

Ankara kulislerine düşen son iddiaya göre ise Merkez Bankası ciddi oranda bir faiz artırımına gidecek. Bu hamleyle ulusal ve uluslararası piyasalara “Reel ekonominin gereği neyse o yapılıyor” mesajının verilmek istendiği ifade edildi. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi yüzde 8,50’de sabit bırakılmıştı.

 Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ