Son Dakika: Yargıç XRP’nin Bir Menkul Olmadığını İlan Etti!

Son Dakika: Yargıç XRP’nin Bir Menkul Olmadığını İlan Etti!

ABD’deki bir yargıç Ripple’ın kripto para birimi XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına karar verdi. Yargıç Torres, Ripple’ın XRP satışlarının yatırım sözleşmesi teklifi olmadığını belirtti. Yargıç XRP kararı coin piyasasında yeni yükselişler yaşattı.

Ripple, uzun süredir beklenen bu kararı kazandı ve yargıç ayrıca Ripple tarafından yapılan kurumsal XRP satışlarının menkul kıymet olduğuna hükmetti.

Yargıç XRP’nin Bir Menkul Olmadığını İlan Etti!

Mahkeme, ilerleyen zamanlarda duruşma tarihi ve ilgili ön duruşma sürelerini belirlemek için ayrı bir karar yayınlayacak.

Yargıç Torres, Ripple’ın Programatik Satışları, diğer dağıtımlar ve Larsen ile Garlinghouse’un XRP satışlarının yatırım sözleşmesi teşkil etmediğini ifade etti.

Ayrıca, yargıç, halka sunulan kripto tokenlerin menkul kıymet olmayabileceğini belirtti.

Mahkeme belgelerinde şu ifadelere de yer verildi:

“Mahkeme, XRP’nin ikincil piyasa satışlarının yatırım sözleşmesi teklifi veya satışı olup olmadığına dair bir değerlendirme yapmamaktadır, çünkü bu soru Mahkeme önünde uygun şekilde sorulmamıştır. Bir ikincil piyasa satışının bir yatırım sözleşmesi teklifi veya satışı olup olmadığı, koşulların bütününe ve söz konusu sözleşme, işlem veya planın ekonomik gerçekliğine bağlı olacaktır.”

Ripple Kararı Coin Piyasasına Etkisi

Ripple ve SEC arasındaki davada XRP lehine bir karar çıkmasının ardından kripto para piyasasında genel olarak olumlu bir hava hakim oldu. Yargıç Torres, yayınladığı özet kararda Howey testine göre XRP’nin borsalardan satışının bir menkul kıymet teşkil etmediğine karar verdi. Ancak yargıç, Ripple şirketinin kurumsal token satışlarının menkul kıymet olduğunu belirtti.

Bu kararın ardından XRP fiyatı ilk aşamada yaklaşık %30 değer kazandı ardından değer kazanmaya devam etti ve kripto para piyasasına yaklaşık 33 milyar dolarlık fon girişi oldu. Bitcoin tarafında ise, altcoinler için daha olumlu bir gelişme olarak görülen bu kararın etkisiyle ilk başta 31.000 doların üzerine çıkış yaşandı, ancak daha sonra bir gerileme gözlendi ve daha ılımlı bir yükseliş trendi izlendi.

XRP'de yargıç kararı sonrası büyük yükseliş kaydedildi

Ethereum gibi SEC tarafından menkul kıymet olarak değerlendirilmeyeceği bilinen diğer kripto paralarda yaklaşık %4’lük bir yükseliş yaşandı. Ayrıca daha önce menkul kıymet olduğu iddia edilen Cardano ve Solana gibi altcoinlerde de yaklaşık %10’luk bir artış gözlendi.Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ