Tether’in Stabilitesi Tartışmalı Hale Geldi: Bitcoin’deki Düşüş Tether’i Etkiledi

Tether’in Stabilitesi Tartışmalı Hale Geldi: Bitcoin’deki Düşüş Tether’i Etkiledi

Bugün (15 Haziran 2023), USDT tarafında Bitcoin’in düşmesiyle hareketli saatler yaşandı. Tether CTO’sundan açıklama geldi.

Bitcoin’deki düşüş Tether’i etkiledi ve Tether CTO’su Paolo Arduino, konu hakkında bir açıklama yaptı. Popüler Uniswap ve Curve havuzlarında milyonlarca Tether (USDT) satıldı ve bu durum tacirler arasında erken endişe belirtilerine yol açtı. Normal şartlarda Curve 3Pool’un ideal USDT, USDC ve DAI yüzdesi her biri için %33,33 olmalı, ancak USDT’nin bakiyesi %70’in üzerine çıktı. Bu da yatırımcıların DAI veya USDC için çok fazla USDT sattığı anlamına geliyor ve USDT’nin sabitlenmesinin 1 dolardan 0,997 dolara düşmesine neden oldu.

CTO Paolo Arduino’dan Açıklama Geldi

Tether CTO’su Paolo Arduino Twitter hesabından yaptığı paylaşımda USDT satışını doğrulayarak bazı yatırımcıların son 24 saat içinde düşüşe geçen kripto pazarındaki genel satış duygusundan etkilendiğini iddia etti. Ayrıca, “Piyasada yaşanan son olaylar, büyük yatırımcıları kripto pazarlarından çıkmaya itiyor. Tether, gelen ve giden likidite için bir geçittir. Bu nedenle, kriptoya olan ilgi arttığında, girişler görüyoruz; kripto pazarındaki duygu olumsuz olduğunda, biz 2022’de gördüğümüz gibi Tether’e yönelik doğrudan bir saldırıyı da dışlayamayız” şeklinde konuştu.

Tether, kripto pazarındaki dalgalanmaların etkilerine karşı dirençli bir kripto para birimi olarak biliniyor ve bu olaylar, Tether’in popülerliği ve kullanımını sorgulayan bazı yatırımcıların endişelerine neden oldu. Ancak Tether CTO’sunun açıklamasına göre, şirket bu tür durumlara hazırlıklı ve herhangi bir likidite gerektiğinde müdahale edebilecek kapasitede.

Tether, dünya genelinde kripto para sektörü için önemli bir rol oynuyor. Kripto para birimleri genellikle oldukça dalgalı olduğu için, Tether gibi stabilcoinler bu dalgalanmaların etkisini azaltmak için kullanılıyorlar. Tether, ABD doları ile benzer şekilde sabitlenmiş bir kripto para birimi olarak işlev görüyor. Yani her Tether tokeni, her zaman 1 ABD dolarına eşdeğerdir.

Ancak son yaşanan olaylar, Tether’in stabilitesi ve güvenilirliği konusunda bazı endişeleri beraberinde getirdi. Bazı yatırımcılar, Tether’in gerçekten her zaman 1 ABD dolarına sabitlenebilmesinin mümkün olup olmadığını sorguluyorlar.

Tether CTO’sunun açıklaması, şirketin bu tür durumlara hazırlıklı olduğunu ve gerektiğinde müdahale edebilecek kapasitede olduğunu gösteriyor. Ancak yine de, Tether gibi stabilcoinlerin piyasada ne kadar güvenilir olduğu konusu, kripto para yatırımcıları arasında hala tartışma konusu olarak kalmaya devam ediyor.Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ