Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer’in Mahkeme Süreci Başladı: Thodex Olayının Detayları

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer’in Mahkeme Süreci Başladı: Thodex Olayının Detayları

Thodex adlı kripto para borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer, milyar dolarlık bir vurgunla suçlandığı davada hakim karşısına çıktı. Türkiye’den kaçarak binlerce kişiyi dolandırdığı iddia edilen Özer, bugün 7’si tutuklu olmak üzere 21 sanığın yargılandığı Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı.

İddalar Asılsızdır

Özer savunmasında, “Medyada ve iddianamede yer alan iddialar asılsızdır. Kimseyi dolandırmadım, bana kumpas yapıldı” dedi ve Thodex’in en yetkili kişisi olduğunu ve başka yetkilisinin bulunmadığını söyledi.

Mahkeme sırasında Özer, şirketinin hacklendiğini ve e-ticaret yaparak ticaret hayatına başladığını belirtti. Kripto para dünyasına ilgisinin daha sonra sosyal çevresinin etkisiyle başladığını ifade eden Özer, yazılımcılarla birlikte mobil işlemlere odaklanarak kripto para borsası kurmaya karar verdiğini söyledi. Rakip şirketlerdeki eksiklikleri fark ettiğinde büyümeye karar verdiğini de ekledi.

Tek Yetkili Benim

2017 Eylül ayında 100 bin TL ödenmiş sermaye ile Thodex’i kurduğunu açıklayan Özer, İstanbul Ticaret Odası tarafından verilen belgeyi mahkemede sundu. Özer, ablası Serap Özer ve Cem, Ergün ve Can adlı kişilerin borsa üzerinde herhangi bir yetkisi olmadığını da belirtti ve şirket üzerindeki işlemleri her hafta tek başına yaptığını söyledi.

21 sanığın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlamalarından toplamda 12 bin 164 yıldan 40 bin 564 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Thodex kurucusu Fatih Faruk Özer’in ise kaç yıl ceza alacağı henüz belli değil.

Thodex Olayı Nedir?

Thodex, Türkiye merkezli bir kripto para borsasıydı. Ancak Nisan 2021’de, platformun kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçtığı ve Thodex’in faaliyetlerine son verildiği iddia edildi. Bu olay, Türkiye’deki kripto para piyasasında büyük bir şok etkisi yarattı ve binlerce kullanıcının hesaplarındaki varlıklarını kaybetmesine neden oldu.

Olayın ayrıntılarına gelince, Thodex’in kurucusu Özer’in yurtdışına kaçarak yaklaşık 2 milyar dolarlık bir vurgun yapmış olabileceği öne sürüldü. Bu iddialara göre, Thodex’in kullanıcılarına ödenen tutarlar da dahil olmak üzere platformda bulunan tüm varlıklar kayboldu. Thodex’teki hesaplarına erişemeyen kullanıcılar, paralarını geri alamadıkları için büyük bir mağduriyet yaşadılar.

Thodex olayı, Türkiye’de kripto para düzenlemelerinin güncellenmesi ihtiyacını ortaya çıkardı.Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcoizm.com içerikleri yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Kripto para ve borsa işlemleri yüksek derecede risk içermekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bitcoizm.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bitcoizm.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan bitcoizm.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Piyasa verileri başka kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Tüm kripto ve finans verileri gecikmelidir.

YORUMLAR YAZ